Czym jest psychodietetyka
Psychodietetyka łączy wiedzę medyczną z zakresu odżywiania i zdrowia z wiedzą psychologiczną.
Praca z klientem polega na sformułowaniu najlepszych zaleceń dotyczących odżywiania, aktywności, pracy z ciałem. Moim zadaniem jest także pomoc we wdrażaniu zaleconych zmian w życie. Psychodietetyk na podstawie rozmowy i obserwacji potrafi wskazać „psychologiczny konflikt” na poziomie ciała, który zaistniał za sprawą przyjętych emocji, schematów czy nawyków.
Jako psychodietetyk nie tylko doradzam, jakich zmian dokonać, aby poprawić parametry zdrowia i wagi, ale również radzę, w jaki sposób to zrobić. Z doświadczenia wiem, że działanie holistyczne (całościowe) na poziomie odżywiania i funkcjonowania psychicznego danej osoby daje najlepsze efekty i trwałą zmianę. Statystyki pokazują, że 80–90% osób na diecie po czasie wraca do starej wagi. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie emocji, przepracowanie problemów i przebudowanie złych nawyków żywieniowych wynikających z „psychologicznego konfliktu”.
Każdy człowiek jest inny, dlatego podejście do pacjenta też za każdym razem jest inne. Przede wszystkim mamy różne podłoża psychologiczne – sferę emocji, radzenia sobie ze stresem, samooceną, asertywnością – stąd w psychodietetyce najważniejsze jest, aby znaleźć równowagę w każdej z tych sfer i całościowo poprawić zakres funkcjonowania danej osoby.