Pokrzywa – mój codzienny rytuał

stinging nettle, urtica, urticaceae

Dlaczego warto ją pić?

  • Pokrzywa jest najlepszą oczyszczająca i krwiotwórczą rośliną leczniczą.
  • Wpływa korzystnie na trzustkę, obniża poziom cukru we krwi.
  • Leczy choroby zapalenia dróg moczowych.

W lecznictwie ludowym zaleca się herbatę z pokrzywy w czasie tygodniowej kuracji pitej przeciwko schorzeniom: wątroby i dróg żółciowych, chorobom śledziony, w zwyrodnienie ślyzowym żołądka i narządów oddechowych, przy skurczach i wrzodach żołądka, wrzodach jelita, chorobach płuc.

Zaparzona pokrzywa
ABY NIE STRACIĆ CENNYCH WŁAŚCIWOŚCI I SUBSTANCJI, ZIELE POKRZYWY ZALEWA SIĘ WRZĄTKIEM (NIE GOTUJĄC).

Dzięki zawartym w niej substancjom takim jak wapń, krzem, cynk, garbniki i flawonoidy, żelazo, fosfor, mangan, magnez, witamina C, K i B2 pokrzywa pomaga w poważnych chorobach krwi, błędnicy, anemii, niedokrwistości. Zmniejsza także skłonność do przeziębień i pomaga w chorobach artretycznych i reumatycznych. Doskonale pomaga przy zwężeniu naczyń. Każdy skurcz, obojętnie skąd pochodzi, wskazuje na zaburzenie w dopływie krwi. W tym przypadku polecane są kąpiele lub obmywanie w odwarze pokrzywy.

Kąpiel nóg

Po dwie kopiaste dłonie dobrze oczyszczonych korzeni oraz świeżych pokrzyw (łodygi i liście) zalać 5 litrami wody i pozostawić na noc, a następnego dnia zagrzać do zagotowania. W roztworze moczyć nogi przez 20 minut. Ziół nie odcedzać i pozostawić w wodzie. Kąpiel po ponownym podgrzaniu może być użyta dwa lub trzy razy.

Mycie głowy

8-10 garści świeżych lub suszonych pokrzyw zalać wodą w litrowym garnku i na małym płomieniu ogrzać do zagotowania. Zostawić 5 min do naciągnięcia, a następnie płukać lub nacierać skórę głowy.

POKRZYWĘ MOŻNA KUPIĆ W KAŻDYM SKLEPIE ZIELARSKIM LUB MOŻNA SAMEMU NAZBIERAĆ 😊 WIOSNĄ NAJLEPSZE SĄ POKRZYWY MAJOWE.

Scroll to Top