Prozdrowotne właściwości miodu

Prozdrowotne właściwości miodu

Właściwości prozdrowotne miodu są znane od lat. Udowodniono, że miód oraz produkty pszczele działają bakteriobójczo, antyseptycznie, przeciwzapalnie, regenerująco, odżywczo i odprężająco. Stosowane są w leczeniu rozmaitych schorzeń i chorób: zapalenia gardła, chorób żołądkowo-jelitowych, zapalenia skóry, trądziku i nowotworów. Ponadto wykazano, że apiterapia, czyli metoda leczenia za pomocą produktów pszczelich, pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego, krążenia, moczowego, pokarmowego, chorób reumatycznych oraz chorób skóry i błon śluzowych.

Leczenie jadem pszczelim

Jedną z form apiterapii jest apitoksynoterapia, czyli leczenie za pomocą jadu pszczelego. Udowodniono także, że miód stosowany w masażu pobudza krążenie płynów ustrojowych, dzięki czemu organizm szybciej pozbywa się szkodliwych toksyn. 

Miód w kosmetyce

Potwierdzono również, iż miód i produkty pszczele stanowią idealny składnik preparatów kosmetycznych. Dzięki swym nawilżającym, odświeżającym i dotleniającym właściwościom są dodawane głównie do maseczek, kremów, toników, peelingów czy szamponów do włosów. Sprawiają, że skóra staje się delikatna, gładka i pełna blasku. Badania wykazały, że maseczki z miodem łagodzą podrażnienia i przyspieszają gojenie się ran. Toniki działają antyseptycznie, natomiast szampony wzmacniają włosy oraz nadają im piękny, zdrowy wygląd. Miód ma także właściwości przeciwdrobnoustrojowe, dzięki czemu utrzymuje prawidłowe pH skóry, a co za tym idzie — zapobiega powstawaniu zmian trądzikowych.

Ponadto miód dostarcza skórze wielu witamin i substancji odżywczych. 

Miodowy masaż 

Masaż ciepłym miodem działa regenerująco, odżywczo, pobudza krążenie płynów ustrojowych i ma działanie moczopędne — przyspiesza oczyszczanie organizmu ze szkodliwych toksyn i substancji. Odpowiednio wykonany masaż z użyciem miodu pozwala zniwelować bóle reumatyczne, zesztywnienie mięśni związane ze stresem dnia codziennego, a także bóle po urazach. Redukuje tkankę tłuszczową i cellulit oraz spłyca rozstępy. Masaż miodowy wykonany na twarzy redukuje wyrazistość przebarwień, popękanych naczyń krwionośnych, zmarszczek i cieni pod oczami. Skóra staje się gładka i elastyczna.

Przykładowe masaże z użyciem miodu

  • masaż kakaowo-miodowy – działa ujędrniająco i antycellulitowo,
  • masaż miodowo-sosnowy – poprawia krążenie krwi, działa moczopędnie i zmniejsza bóle reumatyczne
  • masaż nawilżający dłoni i stóp – z dodatkiem olej migdałowego, z avocado lub kokosa wygładza szorstką skórę,
  • masaż odmładzający – wygładza zmarszczki i poprawia koloryt skóry,
  • masaż relaksacyjny – uelastycznia skórę i poprawia jej ukrwienie.

Maseczki na włosy i szampony z miodu

Miód na włosy można stosować sam lub w połączeniu z oliwą, gliceryną, żółtkiem czy sokiem z cytryny. Doskonale nadaje się do nacierania włosów lub ewentualnie jako dodatkowy składnik odżywki. Miód poleca się szczególnie osobom, które mają suche, łamliwe, pozbawione blasku, zniszczone włosy. Maseczki miodowe poprawiają ich wygląd, nawilżają, wzmacniają, dodają blasku, ułatwiają rozczesywanie, a nawet rozjaśniają.

Miodowe maści do skóry

Pielęgnacyjne maści przyrządzone na bazie miodu mogą być przeznaczone do codziennej pielęgnacji ciała lub działać ochronnie, jak pielęgnacyjna pomadka do ust z woskiem pszczelim – pomadka ochroni usta przed pękaniem, spierzchnięciem, w stanach załamania pogody (wiatr, mróz, deszcz). Preparaty z miodem w składzie mogą również leczyć lub wspomagać leczenie łuszczycy (maść orzechowo-miodowa), kurzajek (maść na kurzajki z cebulą i miodem) czy ran i ropnych stanów zapalnych (maść na miodzie i tranie, maść propolisowa). Kremy przyrządzone na bazie miodu wspomagają leczenie trądziku, natomiast krem do rąk z propolisem może być z powodzeniem stosowany na szorstkie, spierzchnięte dłonie.

Płyny na każdą okazję z dodatkiem miodu

  • tonik do twarzy z kwiatów gorzkiej pomarańczy z miodem – polecany do codziennego stosowania w celu odświeżenia i orzeźwienia skóry twarzy,
  • tonik miodowy – stosowany w celu odświeżenia skóry twarzy,
  • tonik do cery tłustej – chroni skórę i obniża wydzielanie sebum,
  • płyn do płukania ust z propolisem – zapewnia świeży oddech, przeciwdziała zapaleniu dziąseł i powstawaniu uszkodzeń mechanicznych, tj. aft,
  • miodowo-piwny płyn utrwalający do włosów,
  • tonik do twarzy z miodem i oczarem wirginijskim – oczyszczający skórę,
  • nalewka czosnkowo-miodowa – idealna na infekcje grzybicze.
Scroll to Top