Biopsychologia

Czym jest biopsychologia

Biopsychologia, inaczej psychologia fizjologiczna, neuronauka behawioralna lub psychobiologia, zajmuje się związkiem między procesami psychologicznymi a zdarzeniami fizjologicznymi, które leżą u ich podstaw. Przypomina to o ścisłym związku między umysłem, emocjami a ciałem oraz potrzebie ich holistycznego zrozumienia, aby móc skutecznie poprawiać samopoczucie. Uzdrawianie poprzez świadomość oznacza, że nie wystarczy zadbać tylko o ciało fizyczne, lecz należy wziąć pod uwagę także ciało emocjonalne. Często nierozwiązane konflikty wewnątrz nas generują stany patologiczne.

Totalna Biologia – przyczyną chorób są konflikty emocjonalne

W myśl teorii zwanej Totalną Biologią (recall healing) „z biologicznego punktu widzenia każda patologia jest sposobem na przeżycie w chwili głębokiego stresu. Gdy nastąpi wstrząs emocjonalny, nie zawsze jesteśmy w stanie znaleźć świadome rozwiązanie i go rozładować, tak jak to się dzieje w biologii: walka lub ucieczka. We współczesnym świecie stres jest stale obecny i tak naprawdę nigdy nie możemy go rozładować. I dlatego mózg musi znaleźć inny sposób, żeby nas ochronić. Na tę chwilę mózg robi wszystko, abyśmy przeżyli i stworzy dodatkową szansę na przetrwanie, czyli zmiany w organizmie. Gdyby mózg automatyczny nie zadziałał, moglibyśmy umrzeć.

Celem każdej patologicznej zmiany jest zawsze uwolnienie od stresu. Każda dysfunkcja w ciele stanowi fazę adaptacji, która pozwala na przeżycie, zapewnia przetrwanie.

W naszym ciele nic nie dzieje się przypadkowo. Wszystko, co nas spotyka, ma swoją przyczynę, niezależnie od tego, czy jest to nowotwór, czy ciągłe porażki w życiu osobistym.

Choroba nie jest naszym wrogiem. Ona zawsze ma biologiczny sens! Postrzegana jest przez mózg jako aktualnie najlepsze rozwiązanie do zachowania człowieka przy życiu.

Gdy nastąpi groźna dla naszego życia sytuacja, mózg automatyczny, aby jak najszybciej zakończyć cierpienie, stworzy pewien wzorzec, który w przyszłości pozwoli uniknąć podobnego zdarzenia. W tym celu sięgnie do wspomnień komórkowych i starych wzorców, bo najważniejszą rolą ludzkiego mózgu jest utrzymanie ciała przy życiu. Celem jest nasze przetrwanie, ponieważ mózgu nie obchodzą inni, ważne jest nasze przeżycie.

Zdaniem wielu naukowców interesujących się psychosomatyką odwracalność chorób jest genetycznie zaprogramowana. Tak samo, jak zrasta się złamana kość, goi się rana, skóra rąk osób pracujących fizycznie staje się grubsza, tak tzw. poważne schorzenie może samoistnie zniknąć. Człowiek jest jednością, której nie można rozłożyć na czynniki pierwsze, tak jak to zrobiła współczesna medycyna. Nie istnieje ani jedna komórka ludzkiego ciała, która nie podlegałaby kontroli mózgu, ani jedna część mózgu, która jest w pełni samodzielna i która mogłaby się wymknąć spod kontroli świadomej bądź nieświadomej myśli.

Możemy zatem śmiało powiedzieć, że wszystkie dysfunkcje w ciele związane są z naszymi myślami i towarzyszącymi im emocjami. Niemal każda patologia jest biologiczną zależnością pomiędzy częścią mózgu kontrolującą dotknięty organ a samym organem” (https://www.totalna-biologia.pl/).

Źródło choroby leży w psychice

Badania naukowe pokazują, że emocje powstające w naszym organizmie i nieuświadomione konflikty emocjonalne wywołują rozmaite reakcje biochemiczne, w efekcie których tworzą się związki chemiczne. Te związki trafiają do krwiobiegu, a następnie odkładają się w tkankach, gdzie są kumulowane nawet przez wiele lat.

Odnalezienie praprzyczyny konfliktu wewnętrznego dzięki pracy z samoświadomością pozwala uwolnić emocje i niekorzystne, często toksyczne substancje chemiczne. Wówczas pojawia się szansa na ich usunięcie z organizmu – oczyszczenie pamięci komórkowej i detoksykację ciała.

Każda choroba ma swoją przyczynę, którą trzeba usunąć

Hipokrates

Scroll to Top