Czosnek niedźwiedzi – skarbnica witamin i minerałów

Czosnek niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi — zwany cygańskim, leśnym czy babczym — to bliski krewny czosnku pospolitego i cebuli. Jadalne są wszystkie części tej rośliny, ale w szczególności jego młode liście są źródłem wielu cennych substancji. Do tego to składnik bardzo aromatyczny i smaczny.

W Polsce od 2004 roku czosnek niedźwiedzi jest częściowo chroniony. 

Już od czasów starożytnych doceniano jego właściwości lecznicze, jednak warto pamiętać, że jego liście i ziele mają też zastosowania spożywcze.

Dlaczego warto jeść czosnek niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi warto jeść z jednego ważnego powodu—jest skarbnicą witamin i minerałów. Zawiera siarkę, magnez, żelazo i mangan. Warto zauważyć, że zawartość tych składników w zielonych liściach czosnku niedźwiedziego jest znacznie wyższa niż w czosnku pospolitym. Ponadto w liściach czosnku niedźwiedziego znajdziemy flawonoidy, saponiny, aminokwasy, antyoksydanty, chlorofil, karotenoidy, witaminę C, K oraz witaminy z grupy B. 

Zastosowania lecznicze czosnku niedźwiedziego

Starożytni Grecy i Rzymianie uznawali czosnek niedźwiedzi za roślinę odtruwającą, jednak to nie jej jedyne zastosowanie. Bogaty skład dzikiego czosnku sprawia, że jego zastosowanie

wspomaga m.in. układ sercowo-naczyniowy
usprawnia krążenie
dotlenia mięsień sercowy
wspomaga układ odpornościowy oraz oddechowy
pobudza wydzielanie śluzu w oskrzelach i pomaga w jego odkrztuszaniu

Co więcej, czosnek niedźwiedzi ma właściwość oczyszczania krwi, wzmacnia organizm, działa przeciwzapalnie, antyseptycznie i przeciwpasożytniczo.

Badania pokazują, że “duża aktywność biologiczna czosnku niedźwiedziego i jego ekstraktów, a także obecność związków chemicznych o działaniu prozdrowotnym sprawia, że roślina ta może stać się dobrym surowcem do produkcji funkcjonalnych produktów i suplementów diety”1.

Czosnek niedźwiedzi w kuchni

Czosnek niedźwiedzi w kuchni ma bardzo wiele ciekawych zastosowań i jest ceniony za smak i aromat. Może być spożywany zarówno na jednak najlepiej spożywać go na surowo, gdyż obróbka termiczna pozbawi go wielu walorów odżywczych. Jego liście stanowią doskonały dodatek do ziemniaków, sałat, ryb czy białego sera. Będą także ciekawym składnikiem zielonego pesto, marynaty, zupy lub sałatki. Suszony czosnek niedźwiedzi może być dodawany jako przyprawa do jajecznicy czy nabiału.

Z czosnku niedźwiedziego wytwarza się również nalewki i przygotowuje napary, które stosuje się przy nieżytach dróg oddechowych, do oczyszczania żołądka i w robaczycy.

1 Zamirowska A. i in., Zastosowanie czosnku niedźwiedziego (Allinum ursinum L.) do produkcji mleka fermentowanego przez Bifidobacterium Animalis Ssp. Lactis BB-12, “Żywność. Nauka. Technologia. Jakość” 2018, 25 (1), s. 126.

Scroll to Top